Barokní měšťanský dům u Klárů (známý také jako Tomáškův Palác) naleznete v Praze na Malé Straně čp. 15 (v Tomášské ulici 15) v těsné blízkosti Valdštejnského náměstí.
Historie Domu u Klárů
Dům U Klárů s číslem popisným 15 je původně renesanční, avšak z roku 1738 barokně přebudovaný objekt, který je, jak vyplývá už z jeho názvu, spojen s rodinou Klárů, která ho zakoupila v 19. století, kdy se do nějnastěhovalPaul Alois Klár, jehož otec byl zakladatelem známého ústavu pro nevidomé. Jeho syn Paul Alois Klár částečně pokračoval v tom, co otec započal, ale zároveň byl krajským komisařem a nakladatelem almanachu Libussa.
Tomáškův Palác podle skladatele Jana Václava Tomáška
Majitel domu, pan Klár měl u sebe i slavného podnájemníka - hudebního skladatele Jana Václava Tomáška, který se později stal dvorním skladatelem Jiřího hraběte Buquoye, díky čemuž dostal prostor věnovat se tvorbě bez starosti o existenci. Mimo mnoho úspěšných počinů je Tomášek znám pro zhudebnění čtyřiceti Goetových básní. Jan Václav Tomášek hudbu také učil a díky tomu se ve svých padesáti oženil s Vilemínou Ebertovou, svojí pětadvaceti letoužačkou. Po sňatku opustil hraběcí službu a v domě U Klárů začal s ženou pořádat koncerty, na kterých běžně vítal do svého pronajatého domu zajímavé hosty, jako byl František Palacký, nebo Václav Hanka. Velké životní štěstí bohužel Tomáška vzápětí opustilo, když mu krátce po narození zemřelo dítě a nato se jeho manželka zamilovala do jednoho z Tomáškových žáků, což vedlo k tomu, že se skladatel ukryl a stáhl do naprostého ústraní.
Pozdější historie domu u Klárů
Dalším slovutným nájemníkem byl grafik a autor vedut Prahy Vincenc Morstadt (1802 - 1875). Městský palác. Dnes objekt Poslanecké sněmovny v rámci Parlamentu ČR.
Statut nemovité kulturní památky byl domu U Klárů ("Tomáškovemu Paláci") udělen 3. května 1958.
Architektura Domu u Klárů - "Tomáškova Paláce"
Středověký, renesančně a později barokně přestavěný dům U Klárů je třípatrový a nachází se na parcele nepravidelného půdorysu. Hlavní fasáda budovy je sedmiosá a má náročné barokní členění definované starším trojarkádovým podloubím a středním trojosým risalitem. Všechna tři patra domu vzájemně oddělují římsy, kterým nahoře dominuje původní korunní římsa. Podloubí má pilíře, které jsou osazeny mramorovými deskami, kterým vévodí dvojjazyčný nápis - vlevo český, vpravo německý. V textu nápisu stojí : „Zde žil a dne 3. dubna 1850 zemřel Vácslav Jan TOMÁŠEK, slavný hudební skladatel. Narozen ve Skutči dne 17. dubna 1774“ Deska má i podpis jejího autora : „Otto Sandtner Praha.“ Dům je památkově cenný, protože se pyšní bohatě zdobenou barokní fasádou z 2. pol. 18. století, čímž architektonicky dotváří jedinečnou podobu a prostředí Tomášské ulice.
Pamětní desky na domě U Klárů věnované Janu Václavu Tomáškovi
Na počest Jana Václava Tomáška jsou na tomto domě U Klárů umístěny dvě pamětní desky, jedna v češtině a druhá v německém jazyce s textem:
„Zde žil a dne 3.dubna 1850 zemřel Václav Jan Tomášek slavný hudební skladatel narozen ve Skutči dne 17.dubna 1774“. Věnovala je rodina Klárů a byly odhaleny v roce 1874.