Staronová synagoga je také mezinárodně známá jako Altneuschul, je jedna z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. A zároveň je jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova na Praze 1 - přístupná z Maiselovy ulice vedle Výsoké synagogy, která je součástí Židovské radnice.
Historie Staronové synagogy
Dvoulodní jádro Staronové synagogy bylo postaveno již ve druhé polovině třináctého století ve stylu rané, cisterciácké gotiky. Později byla přidána vstupní síň na jihu a ženská galerie na západní straně synagogy, dále se přistavěla menší předsíň jako zvláštní vchod do ženské lodě a jako poslední i severní ženská galerie.
Karlem IV. byla v synagoze v roce 1358 udělena korouhev. Staronová synagoga se stala svědkem masakru 3 000 židů roku 1389 při velikonočních bouřích. Někteří židé se snažili dostat do synagogy, ale mnozí z nich zemřeli v jejím okolí. Stopy po krvavých obětech měly stěny synagogy nést až do toku 1618, kdy se synagoga opravovala, což připomínají hebrejské nápisy na severní a jižní stěně hlavního sálu synagogy. V roce 1716 dal synagogu znovu obnovit Karel VI.
Roku 1883 pak byla synagoga puristicky obnovena architektem Josefem Mockerem, mj. byly vyměněny krovy a gotický štít do Pařížské ulice spolu s řadou dalších architektonických prvků nahrazeny kopiemi. Některé nevhodné úpravy byly do určité části odstraněny při opravě v letech 1922–1924. Poté mezi lety 1966–1967 prošla Staronová synagoga památkovou rekonstrukcí, při níž byly obnoveny hebrejské nápisy v interiéru.
V druhé polovině roku 1998 prošla Staronová synagoga další rekonstrukcí, za niž byla udělena projektantovi cena primátora Jana Kasla.
Popis Staronové synagogy
Synagoga je obdélná gotická dvojlodní síňová stavba o třech polích křížové žebrové gotické klenby. Pro osvětlení je v synagoze dvanáct úzkých gotických oken a v přední stěně dvojice malých rozet. Vchod tvoří bohatě zdobený portál s reliéfem vinných listů tympanonu. Dvanáct větví vinné révy symbolizuje dvanáct izraelských kmenů. Na exteriéru budovy upoutá řada opěrných pilířů a především dvojice gotických cihelných štítů.
Zajímavosti o Staronové synagoze
Říká se, že podle pověsti předkové pražských Židů postavili Staronovou synagogu již před dvěma tisíci lety po zkáze druhého chrámu v Jeruzalémě. Tesané kvádry z trosek zmíněné jeruzalémské svatyně přenesli pak andělé do Prahy a postavili z nich modlitebnu. A až přijde Mesiáš, kameny se vrátí na své místo.
Proč pojmenování Staronová synagoga
Jméno Staronová je snad proto, že v době vzniku, kdy se jmenovala Nová, měla být odlišena od starší nedochované synagogy v Dušní ulici. Když pak byly postaveny další synagogy, už se název přežil, starší synagoga ale ještě stála, proto asi vznikl název Staronová synagoga. Avšak v každém případě i přes to byla hlavním náboženským centrem pražské židovské obce. Zasloužili se o to i její dva nejvýznamnější rabíni: Jehud Löwa ben Bezalel podle pověsti tvůrce legendárního Golema. A druhým, ve světě více známějším rabínem, byl proslulý učenec a vrchní rabín Jecheskel Landau.