Maiselova synagoga patří do památek bývalého pražského židovského města. V současnosti však náleží pražské Židovské obci a je spravována Židovským muzeem v Praze.
Vznik Maiselovy synagogy
Za celou synagogou stojí významný finančník, primas pražského Židovského města a mecenáš Židovské obce Mordechaj Maisel. Pro svou soukromou stavbu získal nejdříve pozemek v roce 1590 a poté, v průběhu dalšího roku zvláštní privilegium od císaře Rudolfa II., jenž mu umožnilo tento jeho projekt uskutečnit. Plán celé stavby zhotovil a dodal Juda Coref (Goldschmied, vlastně zlatník) de Herz, ale vedení stavby měl na starost Josef Wahl. Stavba netrvala příliš dlouho, protože již v roce 1592 byla synagoga zcela hotova a o Simchat Tora (svátku Radosti z Tóry) zasvěcena. Na následujících sto let se Maiselova synagoga stala nejspíše největší budovou pražského ghetta a díky bohaté výbavě také nejhonosnější. Po smrti Mordechaje Maisela v roce 1601 měla synagoga připadnout do vlastnictví pražské židovské obci, ale jelikož byla jeho pozůstalost (navzdory dříve udělenému císařskému privilegiu k pořízení závěti) konfiskována, stalo se tak až po několika desítkách let.
Požár Maiselovy synagogy v roce 1689
Maiselovu synagogu velmi důrazně poničil požár, který však postihl celé ghetto, a to v roce 1689. Následovala výrazně rychlá oprava, kde budova ztratila asi třetinu své délky. Další úpravy ji čekaly v 19. století (1862–1864, podle návrhu J. W. Wertmüllera).
Maiselova synagoga a historie 20.století
Na přelomu 19. a 20. Století čekaly synagogu další úpravy, ale to v souvislosti s asanační přestavbou Josefova. Tehdy dostala novogotickou podobu, kterou jí dal architekt Alfred Grotte a synagoga si ji podržela dodnes.Za období 2. světové války zde nacisté shromáždili okolo 6000 předmětů uměleckého rázu z ostatních 153 českých a moravských synagog. Protože z nich chtěli v Praze zřídit protižidovské muzeum. Tato obrovská sbírka byla r. 1950 předána Židovskému muzeu v Praze. V současnosti najdete v synagoze instalovanou stálou expozici Dějiny Židů v Čechách a na Moravě od 10. do 18. st. Naleznete zde listiny a různé dokumenty, část expozice se věnuje také staročeským glosám v raně středověkých hebrejských literárních památkách českého původu. Za zmínění stojí i české denáry z 10. a 11. století, o nichž se předpokládá, že se na jejich ražbě podíleli židovští mincmistři. Dále zde uvidíte předměty z pozůstalosti Mordechaje Maisela a v trezorové vitrině vzácné roucho a prapor mesianisty Šeloma Molcha ze 16. stol.
Poslední rekonstrukce Maiselovy synagogy
Maiselova synagoga prošla důležitou rekonstukcí v roce 2015, kdy bylo cílem vrátit vzhled synagogy do roku 1905. Při průzkumu restaurátoři zjistili, že stavba bývala o dost barevnější. Před rekonstrukcí byla synagoga pokryta celá do bíla. Návštěvníky tak možná překvapí pestrost barev, hlavně tedy zelená, okrová nebo červená.