Praha - Slivenec se nachází v jihozápadní části Prahy. Leží na náhorní planině nad Prokopským, Radlickým a Chuchelským údolím, v převážně zemědělské krajině. MČ Praha-Slivenec se skládá ze dvou částí - Slivenec a Holyně.
Na východě katastrálního území Slivenec se nachází přírodní park Radotínsko-Chuchelský háj, na západě pak chráněná krajinná oblast Český kras. Severní část Holyně spadá do přírodního parku Prokopského a Dalejského údolí.
Historie městské části Slivenec
První zmínky o Slivenci a jeho významné poloze je možno nalézt v citátech, ve kterých se uvádí: "V 11. století se připomíná hlavní obchodní cesta z Prahy do Bavor přes Slivenec a Radotín, kde byl přívoz přes Berounku k Mokropsům, průsmykem Všenorským a "Zlatou stezkou" do Bavor, po níž se vozila do Čech sůl". První skutečně zachovalou písemnou zprávou o vsi je však až listina z r. 1253, v níž král Václav I. stvrzuje, že obce Slivenec a Holyně daroval řádu Křížovníků, kterým tyto patřily od této doby do roku 1848. První písemnou zprávu o obci Holyni nalézáme v zakládající listině vyšehradské kapituly, které král Vratislav II. při jejím založení v roce 1088 daroval bohaté prebendy. Obec Holyň je tam jmenována nepřímo ve tvaru Nagolini, tj. Na Holyni.
Obce Slivenec a Holyně byly vždy vedeny jako samostatné obce, v roce 1974 byly připojeny ku Praze a spojeny do jedné městské části.
Slivenecký mramor: Těžba sliveneckého mramoru probíhá již od 13. století. Červeným sliveneckým mramorem je ozdoben např. Zbraslavský kostel. Slivenecký mramor byl použit i jako základní kámen při stavbě Národního divadla, kam byl přivezen 16. května 1868.
Slivenec - Památky a významné objekty
Slivenec: Slivenecký kostel postavený ve 13. století ve stylu ranné gotiky. Je zasvěcen "Všem svatým". Podle původních nákresů byl v r. 1889 opraven architektem Barvitiem. Hlavní oltář je ze dřeva a byl zhotoven roku 1901 řezbářem Petrem Buškem ze Sychrova, vzácné jsou varhany postavené varhaníkem Schiffnerem v r. 1886 a znak Křižovníku s uvedeným letopočtem 1693. Velmi vzácné vitráže v oknech kostela ze 14. století byly vyjmuty a nahrazeny kopiemi, originály je možno vidět v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Holyně: Kaplička byla postavená r. 1861 paní Marii Novotnou. Je zasvěcena sv. Janu Křtiteli. Kaplička je obdélníková s valenou klenbou a okny v bocích.
Občanská vybavenost Slivence a sport
Ještě před nedávnem zemědělská vesnice je nyní rozšiřující se městskou částí Prahy s mohutnou investiční výstavbou, a po nástupu nového zastupitelstva i s prudce se rozvíjející občanskou společností. Součástí místní základní školy je od roku 2001 také mateřská škola. Občanům slouží knihovna a vychází zde časopis Slivenecký mramor. Dopravní obslužnost zajišťují autobusové linky MHD a dnes již také napojení na novou tramvajovou trať u sídliště Barrandov a na trasu metra B.
Během roku se koná celá řada zajímavých akcí, například masopust, velikonoční jarmark, čarodějnice, dětský den, multikulturní festival Slivenecké letnice, vítání dětí, zájezdy či přednášky pro seniory, fotbalové derby a další.
Snahou nového zastupitelstva po roce 2006 bylo investovat více energie a finančních prostředků do kulturně-společenského probuzení obce. Navázání na dávno zapomenuté tradice, uvedení nových v život, podchycení aktivních občanů různých vrstev a věku, zapojení lidí rozličných zájmů a v neposlední řadě spolupráce s občanskými sdruženími, farností Slivenec, školou, fotbalovým klubem a dalšími spolky, to vše otevřelo možnosti pro pestrý společensko-kulturní život v obci.
Slivenec a Doprava
Dopravu v obci zajišťuje autobusová doprava, linky 246, 247, 248 a ve všední dny také 230.
Dopravní návaznost na metro je ve stanici Smíchovské nádraží. K dopravě do centra lze také využít blízké tramvajové tratě na Barrandově, linek 12, 14 a 20.