Bohnické údolí je přírodní památka ležící v jižně orientovaném svahu údolí Bohnického potoka. Nachází se na severním okraji hl.m. Prahy v městské části Bohnice a propojuje osady Zámky a Tříkrálka se starými Bohnicemi.
Přírodní památka Bohnické údolí
Rozloha údolí čítá 4,59 ha a od roku 1982 je chráněno jako přírodní památka. Dlouhodobý cíl péče, podle Plánu péče o přírodní památku Bohnické údolí, je následující: „Zachovat teplomilná společenstva rostlin a živočichů skal a skalních stepí na jižně orientovaných svazích se skalními výchozy algonkických břidlic v údolí Bohnického potoka, zejména společenstva skal, a podpořit regeneraci a rozvoj rostlinných společenstev xerotermních stepí, která vznikla vykácením původních lesních porostů.“
Na území Bohnického údolí jsou doposud patrné stopy po využívání lidmi - území sloužilo jako pastviny, později jako vinice. Právě pozůstatky po ní stále nacházíme.
Turismus a památky v Bohnickém údolí
Z Čimic do Bohnic údolím Vltavy vede pěší turistická trasa č. 1101. Tato modře značená trasa je šest kilometrů dlouhá. Přesto, že trasa je relativně krátká, rozhodně není fádní. Narazit můžete mimo jiné na dvě archeologické lokality – na Čimickou tvrz a zbytky výšinného hradiště Zámka. Po cestě se také nachází zaniklá viniční usedlost Lísek, která byla vystavěna v 17. století. Neméně zajímavou památkou, která je na rozdíl od výše zmíněných v dobrém stavu, je Vraných statek. Nachází se v centru starých Bohnic v ulici Bohnická s původním čp. 1. Tato chráněná kulturní památka je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako venkovská usedlost. Také je součástí vesnické památkové zóny Staré Bohnice. Usedlost vlastní hl.m. Praha a pronajímá jej občanskému spolku Bohnice žijí. Dalším zajímavým, ale chátrajícím objektem je Dynamitka Bohnice. Průmyslový areál se nachází na pravém břehu Vltavy u ústí Čimického potoka.
Flóra Bohnického údolí
Údolí je zarostlé chráněnými a vzácnými rostlinnými druhy, například tařicí skalní, plaménkem přímým, růží galskou, koniklecí luční a další. Hojně se zde vyskytuje teplomilná keřovitá vegetace – převážně zde roste trnka obecná, skalník obecný a svída, v menší míře také ovocné stromy, duby zimní a jeřáb břek. Z teplomilných jednoletek můžeme spatřit penízek prorostlý, plevel okoličnatý a křivatec český.
Fauna Bohnického údolí
Co do hojnosti nezůstává pozadu ani zvířena. Na skalních plochách nalezneme teplomilné bezobratlé – například snovačky, z hmyzu pak mandelinkovité, nosatce a květomily hajní. V údolí hnízdí běžné ptactvo, např. strakapoud velký, pěnice pokřovní, černohlavá a slavíková, dále žluna zelená a konipas bílý. Obratlovce zde zastupují mlok skvrnitý a čolek obecný, savce lasice kolčava a hranostaj. Na skalních plochách potkáte slepýše křehkého a ještěrku obecnou.