Na ulici Národní 37/38 v Praze na Novém Městě naleznete rozlehlý Palác Porgesů z Portheimu v klasicistním stylu, nazvaný jako Desfourský palác nebo Wimmerovský palác.
Historie paláce Porgesů z Portheimu
Palác vznikl na konci 18. století na místě starších tří obyčejných obytných domů. Jeden z těchto domů, zvaný U Salátů patřil na počátku 18. století rodině velice významných sochařů Brokoffových. Stavbu paláce si objednal hrabě Maxmilián Desfours u autora návrhů a českého architekta Ignáce Palliardiho. Desfoursové palác v roce 1795 draze prodali manželům Anně a Jakubu Wimmerovým, kteří součaasně vlastnili i další pražský hned naproti paláce Porgesů - palác Platýz a mnohé další statky v Praze i dalších místech Českého království. Jakub, pán z Wimmeru byl plukovník Rakousko - Uherskéarmády, velkostatkář, mecenáš a dobrodinec využívající svého bohatství i k prospěchu dalších. V Praze na Letné například na své náklady založil sady pro širokou veřejnost, Wimmerovu kašnu stojící poblíž paláce Platýz, kterou realizoval sochař František Xaver Lederer v neoklasicismu. Manželé Wimmerovi v paláci roku 1800 hostili slavného ruského vojevůdce, velitele a výrazbného muže protinapoleonské koalice rusko-rakouských vojsk, Alexandra Vasiljeviče Suvorova, což byla pro ně taková událost, že ji dodnes připomíná pamětní deska na vnější straně paláce a ve dvoře, která je doplněná generálovou bustou. Synové Jakuba Wimmera a Anny palác prodali rodině Kolbeových, kteří se pustili do rekonstrukcí a v roce 1852 nechali zvýšit levé křídlo paláce a po roce 1864 ještě přistavět horní patro. Po smrti posledního z rodiny Kolbeů, Ferdinanda, palác zakoupila manželka pražského průmyslového podnikatele Josefa Porgese z Portheimu, Rosa Porgesová a tito Porgesové, kteří paláci i přenechali své jméno objekt vlastnili až do doby nacistické okupace v Československu.
Architektonický popis paláce Porgesů z Portheimu
Čtyřkřídlá palácová budova s monumentálním průčelím do Národní třídy, kterou zdobí řadová třípatrová fasáda členěna do pěti tříosých úseků a motivy triglyfů nad hlavní průčelím je impozantním místem pro výrazný trojúhelníkový štítový nástavec s erbovou kartuší.V přízemí je řada otvorů oken a „výloh“ a vstupů, které jsou novodobě upraveny. Hlavní portál je půlkruhově zakončený a jeho rám tvoří sloupy. Dvorní fasádu hlavní budovy a levého dvorního křídla obíhají ve všech patrech pavlače s prutovým kovovým zábradlím.
Současný stav paláce Porgesů z Portheimu
Po válce přešel Palác Porgesů z Portheimu do vlastnictví Michelských plynáren, které ho stále nepustili dál a spravují ho. Na konci 90. let 20. století nechaly budovu zrekonstruovat a tím dosáhly vzniku zajímavé historické a tusristicky atraktivní památky. Vnitřní dvůr paláce Porgesů z Portheimu je přesto jedinou částí paláce, která je přístupná veřejnosti.