Rudolfinum je monumentální novorenesanční stavba stojící na náměstí Jana Palacha z pravé strany řeky Vltavy na Starém Městě v Praze. V současné době slouží jako sídlo České filharmonie. Srdce Rudolfina tvoří největší koncertní síň, která je dnes pojmenována jako Dvořákova síň. Pořádají se tu významné koncerty,například při příležitosti známého Pražského jara. Kromě Dvořákovy síně zde najdeme i menší koncertní sály, Sukovu síň, Kubelíkovu síň a respirium.
Kolem Rudolfina stojí světoví hudebníci
Stavba vznikla jako společné dílo dvou významných architektů Josefa Zítka a Josefe Schulze v letech 1876-84. Nechala ji postavit Česká spořitelna u příležitosti 50. výročí svého založení. Lze ji považovat za jednu z nejhezčích novorenesančních budov v Praze. Na atice budovy stojí sochy představující světové hudební velikány a uznávané výtvarníky. Nenajdeme zde ovšem jediného českého umělce.
V minulosti sloužilo Rudolfinum mnoha účelům
Své jméno objekt dostal podle rakouského následníka trůnu korunního prince Rudolfa. Po druhé světové válce jej přejmenovali na Dům umělců, dnes se ovšem používá prvotní název. Původně měla budova sloužit jako víceúčelové kulturní zařízení, které se po dokončení využívalo zejména jako koncertní a výstavní síň. V Rudolfinu nějakou dobu fungovala také Hudební konzervatoř či Jednota pro zvelebení hudby v Čechách. Objekt v minulosti také chvíli sloužil jako Uměleckoprůmyslové muzeum.
Rudolfinum je místo plné umění
Rudolfinum po nějakou dobu sloužila i politickým účelům. V letech 1918-39 zde sídlila poslanecká sněmovna, avšak od roku 1946 slouží Rudolfinum výhradně hudbě a umění. Odehrály se tu stovky významných světových koncertů pod taktovkou mnoha špičkových českých i zahraničních dirigentů.