Stavovské divadlo je jedno z pražských divadel, které vévodí Ovocnému trhu na Starém Městě. Je jedním z nejstarších evropských divadel, ve kterém se podle oficiálních stránek Národního divadla v Praze (narodni-divadlo.cz) od roku 1783 datuje téměř nepřetržitý divadelní provoz. Stavovské divadlo funguje jako druhá scéna Národního divadla, a ke zhlédnutí jsou zde vedle činoherních a baletních představení také opery Národního divadla s důrazem na mozartovský repertoár.
Historie Stavovského divadla
Ke stavbě Stavovského divadla dal podnět osvícenský aristokrat František Antonín hrabě Nostic-Rieneck, jehož vizí bylo zkrášlit a zvelebit své rodné město. Samotná stavba byla projektována a provedena dvorním stavitelem Antonem Haffeneckerem, započala roku 1781 a trvala necelé dva roky. Slavnostní otevření proběhlo roku 1783 premiérou Lessingovy občanské tragédie Emilia Galotti.
Divadlo původně neslo název Hraběcí Nosticovo divadlo, za socialismu bylo pojmenováno Tylovo divadlo. Pro tehdejší Pražské obyvatele se projekt stavby divadla koncem 18. století stal zásadním, jelikož demonstroval kulturní úroveň českého národa. Český národ tak nezaostával za monumentálními „osvícenskými“ projekty evropských dvorů a národní divadel v evropských sídelních a kulturních městech. Nad budovou stojí nápis Patriae et Musis, v překladu Vlasti a múzám. Stavovské divadlo bylo v průběhu 18. a 19. století několikrát přestaveno a rekonstruováno, zejména šlo o přestavbu vnitřních prostorů z kapacitních a bezpečnostních důvodů, dále z důvodu lepší akustiky a komfortu diváků, až získalo dnešní podobu.
Architektura a výzdoba Stavovského divadla
Budova Stavovského divadla je svou architekturou typickou klasicistní památkou. Interiér divadla je vyzdoben sloupy a pilastry z hnědého sliveneckého mramoru, podlahy vestibulu a foyer jsou dlážděny bílým a hnědým mramorem. Strop jeviště má malovanou geometrickou dekoraci s motivy v pompejském stylu, pochází z úprav interiéru z druhé poloviny 19. století.
Josef Bergler roku 1804 namaloval návrh na oponu, jde o olejomalbus antickou tématikou. Vyobrazen je na ní Olymp a shromáždění řeckých bohů v čele s bohem Apollónem ve slunečním voze taženém trojspřežím běloušů. Návrh opony je zavěšen ve vstupním vestibulu, protože se originál opony nedochoval.
Stavovské divadlo a jeho zajímavosti
Prostory Stavovského divadla byly využity pro natáčení některých divadelních scén amerického filmu Amádeus, pod režií Miloše Formana. Film obdržel osm Oscarů, 13 nominací na Oscara a dalších 32 ocenění včetně čtyř Zlatých globů.