Chcete-li na procházku nebo na vyjížďku vhodné místo v Praze Ďáblicích, tak určitě je pro Vás vrch Ládví správná volba.
Ládví
Na severním okraji Prahy v jihozápadní části Ďáblic a severovýchodně od jádra Kobylis naleznete vysoký vrch Ládví, který je ve výšce cca 359 m n. m, ke kterému náleží i zastávka metra Ládví - nacházející se ve vzdálenosti přibližně 1,2 km jižně od vrcholu a pojem Ládví je díky ní jistě mnohým znám. Většinu Ládví pokrývá lesopark Ďáblický háj, který je pro svou uklidňující povahu a upravenost oblíbeným místem odpočinku obyvatel okolních čtvrtí. Na východním okraji končí Ládví skalnatým výběžkem, který je místem dalekého rozhledu až na Říp a České středohoří. Tento rozhled při své návštěvě Ládví roku 1835 obdivoval i významný čech Karel Hynek Mácha, který stál jen několik metrů od Ďáblické hvězdárny. stojící pod vrcholem. V centrální části lesoparku se nachází několik bývalých lomů, které, jak už to bývá, jsou zajímavé z geologického hlediska. Mezi těmito lomy je i jeden chráněný jako přírodní památka Ládví, protože zahrnuje přílivovou kapsu s ohlazeným kamenem dokládající, že ve druhohorách byl vrch Ládví ostrovem v moři. Poblíž je také podzemní vodárenská nádrž, historická měřická věž a montovaná železná věž, sloužící, jako věž vysílací. Ládvím vedou dvě turisticky značené cesty, množství neznačených pěšin a několik cest vhodných pro jízdu na kole a též na běžkách, nebo možnost provozovat takzvaný bouldering, díky roztoušeným balvanům a skalkám.
Metro Ládví
Ládví je stanice metra ležící v Praze 8, která byla otevřena v červnu 2004 spolu s úsekem IV.C1. Okolo tohoto období byla pouze dočasně konečnou trasy C. Ládví je hloubená stanice vystavěná v otevřené jámě hluboké zhruba 7 m, se dnem v nadmořské výšce 282 m n. m. Na rozdíl od většiny ostatních stanic je její nástupiště v mírném oblouku a za ním se nachází jedna obratová kolej, která kvůli stavebním problémům nedosahuje délky ani 100 m a vedle ní dvě koleje odstavné, které dnes fungují a jsou používány. Strop nástupiště podpírají sloupy obložené nerezem, jak je časté i na jiných stanicích pražského metra. Výstup je velmi podobný jako ve stanici Pankrác tvoří ho totiž výstupní krátký eskalátorový tunel nahoru osou stanice do podzemního vestibulu, kde jsou výstupy k zastávce autobusu, tramvaje a do sídliště. K dispozici je také výtah pro osoby se sníženou pohyblivostí a kočárky, ale to je též u stanic metra v Praze samozřejmostí.
Hvězdárna Ďáblice
Hvězdárna Ďáblice se nachází na východním okraji vrchu Ládví na útvaru zvaném „Na vyhlídce“. Mezi roky 1955 a 1958 ji v rámci akce Z zbudovali členové Astronomického kroužku při osvětové besedě a má díky nim dvě kopule pro pozorování. Dnes je hvězdárna spojena se Štefánikovou hvězdárnou na pražském Petříně a od roku 1975 je třetím střediskem Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Na stavbu byly použity zbylé panely z výstavby prvního panelového domu v Československu, stavba tedy byla, dá se říci praktická. Vybavení západní kopule, včetně refraktoru o průměru objektivu 190 milimetrů a ohniskovou vzdáleností 3 000 milimetrů bylo přesunuto z bývalé soukromé hvězdárny Františka Fischera v Podolí. Hvězdárna slouží jak k odborným pozorováním, tak široké veřejnosti, které nabízí bohatý program zahrnující také filmové večery, přednášky a pozorování noční oblohy a Slunce.