Zoologická zahrada hlavního města Praha je chloubou Trojské kotliny. Byla otevřenav roce 1931 ještě jako staveniště a dodnes je považována za nejkrásnější v Evropě. Jejím zakladatelem a zároveň prvním ředitelem byl profesor Jiří Janda – cestovatel, zoologa popularizátor přírodních věd. Tuto lokalitu si vybral ze čtrnácti míst, které mu nabídla regulační komise pro hlavní město Praha. Jeho výběr byl určitě šťastný, místo nabízí všechna prostředí, která zvířecí zástupci ze všech kontinentů světa potřebují. Okolo Vltavy se rozprostírají rovinatá luka, terén potom stoupá prudkými skalami a prosluněnými stráněmi ke stepím.
Vývoj a růst zoo Praha
Zoologická zahrada Praha se z původních 8 ha rozrostla na současných 64 ha. Veřejnosti je zpřístupněno 40 ha. Celková délka cest pro návštěvníky v zoo tvoří asi 14 kilometrů. V roce 1931 měla zahrada 43 druhů zvířat, dohromady asi 94 jedinců. Dnes čítá na 5350 zvířat v 647 druzích.
Za dlouhou dobu své existence dosáhla zoologická zahrada mnoha chovatelských úspěchů. Za zmínku určitě stojí odchov kondorů amerických v roce 1937, roku 1942 úplně prvním umělý odchov ledního medvěda na světě. Později došlo k odchovům plemene koně Převalského, tygrů sibiřských, levhartů obláčkových či gepardů.
Ničivá povodeň v pražské zoo
V roce 2002 došlo k obrovské povodni, které v celé zoologické zahradě způsobila ničivé škody. Symbolem této povodně se stal lachtan Gaston, který po Vltavě uplaval a k jeho chycení došlo až nedaleko Drážďan.
Pavilony a výběhy rozmístěné po celé ploše se postupně doplňují, rozšiřují a modernizují. Roku 2010 byl dokončen nový pavilon slonů a hrochů obsahující i expozici antilop v horní části zoo. Také byly nainstalovány kubistické Gočárovy domky z let 1920-21, které byly poškozené povodní. V nich bude návštěvník moci navštívit muzeum pražské zoo, restauraci a přednáškový sál.
Lákadla zoo Praha pro návštěvníky
V severní části areálu pražské zoo byla v roce 2009 zpřístupněna nově postavená rozhledna Obora. Její předlohou se stala vyhlídková věž, která dřív stála od na Smrku – nejvyšší hora na české straně Jizerských hor. Má tvar dvou nestejných čtyřbokých komolých jehlanů, které jsou zanořeny do sebe. Rozhledna je dřevěná, 18,5 metru vysoká a má pět vyhlídkových plošin. Návštěvníkům nabízí zajímavý pohled na vlastní areál zoologické zahrady, ale také netradiční výhled na Prahu.
Pro návštěvníky atraktivní je pavilon s názvem Indonéská džungle, ve kterém je vytvořeno prostředí deštného lesa v jihovýchodní Asii. Dvoupatrová expozice obsahuje cestičky s průhledy do džungle, vyhlídkové terasy umožňují pozorování opic a vodopádu. Expozic se dělí na denní a noční část.
Oblíbený je také pavilon žiraf, goril, kočkovitých šelem či expozice s ledními medvědy, tučňáky a lachtany. Spodní část s horní spojuje sedačková lanová dráha. Je dlouhá necelých 106 metrů, překonává výškový rozdíl 50 metrů a za jednu hodinu přepraví až 720 osob.
Pražská ZOO je otevřená návštěvníkům po celý rok.