Toulcův dvůr je unikátní soubor historických památkově chráněných budov. Je zachovalou sídlištní památkou, evidovanou ve Státním seznamu kulturních památek. Není zajímavý pouze kvůli své farmě a přírodnímu areálu, ale jeho historie sahá až do samého středověku.Tuto památku naleznete v Praze-Hostivaři v blízkosti sídliště Košík.
Dějiny Toulcova dvora
Vznikl přestavbou hostivařské tvrze. Která má v písemných pramenech první zmínku 11. června roku 1364, v polovině 16. stol.
Byl tehdy součástí dvora, který již delší dobu patřil Sázavskému klášteru a poté ho dostal se vsí a spolu s rychtou do zástavy od sázavského opata Vojtěcha rychtář Petřík z Lešťan. Objekt byl přestavěn pozdně goticky a renesančně. V průběhu 18.a 19.století vznikaly další budovy jako třeba tvrz. Dále spravovalo hostivařské panství nejvyšší purkrabství. V držbě ho měli stavové Království českého a roku 1866 přešel pod správu "obce království Českého".
V období let 1870-1919 zde měla modřanská rafinerie cukru pobočku. A po první světové válce byl zemský Hostivařský dvůr zestátněn.
Posledními hospodařícími byla rodina Toulců, podle kterých nese dvůr nynější název. V roce 1950 byla rodina nucena dvůr opustit a dostal ho do správy Státní statek Praha, jenž v Toulcově dvoře zprovoznil výrobnu krmných směsí pro prasata a stodoly přestavěl na průmyslové místa pro výrobu. Avšak díky protestu obyvatel místního sídliště byla výroba v roce 1989 pozastavena. Tyto opuštěné objekty získalo roku 1992 město a po konstrukci zde zahájilo činnost neziskové ekologické středisko výchovy hlavního města Prahy.
Toulcův dvůr popis usedlosti
Současná podoba dvora je obrazem barokní ch a klasicistních stavebních etap. Rozsáhlé nádvoří má půdorys ve tvaru písmene L. Tzv. Zámeček, stojí na severní straně. Je to barokně klasicistní patrové stavení z doby okolo roku 1780. Dvůr ze severu uzavírají stodoly s pří stavbami novodobého stylu, jižní stranu chlévy. Nejstarší budovou v areálu je částečně dochovaná sýpka, jenž obsahuje zbytek tvrze ze 14. století. Byla postavěna ve čtvercovém půdorysu, s hrotitým portálem a oblými nárožími. K chráněným budovám patří také 8 ha pozemků se zajímavými přírodními společenstvy jako jsou třeba mokřady, lužní les, louky. Je zde chov domácí drůbeže, huculských koní, ovcí, koz, aj.
Toulcův dvůr a jeho dnešní využití
Toulcův dvůr je především využíván jako centrum ekologické výchovy a vzdělávání pro všechny generace a jako zázemí několika ekologických organizací.
Areál je pronajatý na 50 let, provozovateli, což je Zájmové sdružení Toulcův dvůr. Tento areál je volně přístupný každý den. Okolo Toulcova dvora byla v roce 2016 prodloužena červená turistická značka KČT do starých Záběhlic, jenž po mnoho desetiletí ve směru od Průhonic končila u Maratova náměstí. Avšak jméno dvora je na směrovkách milně zaměněn na Toulovcův dvůr.