Přírodní památka prameniště Blatovského potoka je unikátní svým biotopem a charakteristickým rysem jsou nejrůznější druhy rašeliníků a několika vzácných druhů rostlin.
Prameniště Blatovského potoka
Prameniště Blatovského potoka je přírodní památka náležící území hlavního města Prahy, nacházející se na jeho okraji v západní části Klánovického lesa náležícímu Klánovicím. Oblast pravidelně spravuje a ochraňuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Hlavním důvodem označení přírodní památky je biotop pramenné oblasti Blatovského potoka, který je tvořen rašelinnou s velmi bohatými a rozmanitými porosty rašeliníků, což je logicky spojeno s výskytem vzácných druhů bezobratlých živočichů a hub. Turisté, kteří chtějí tuto přírodní krásu a zajímavost navštívit mají možnost díky turistické, modře značené trase číslo 1003, vedoucí z Uhříněvsi do Klánovic.
Biotop prameniště Blatovského potoka
Podloží oblasti prameniště tvoří vrstva hrubozrnných pískovců takzvané České křídové tabule, mísící se s břidlicí, původem z období ordoviku. Jedná se o horniny s malým obsahem minerálů, což umožnilo vznik mělkým kyselým půdám. V důsledku malé šířky vrstvy propustných pískovců uložených na téměř zcela nepropustných břidlicích se zde podzemní voda zdržuje a dosahuje až k zemskému povrchu. Převážná většina území prameniště je lesního charakteru, pouze na pravé straně Blatkovského potoka se nacházejí pozůstatky lučních společenstev. Charakteristickým rysem celého zdejšího biotopu jsou souvislé porosty několika druhů především rašeliníků, ale i dalších rostlin. Z ostatní flory se zde vyskytují pro Českou republiku již vzácné druhy, jako violka bahenní, smldník bahenní, kozlík dvoudomý, mochna nátržník, nebo suchopýr úzkolistý.
Fauna na prameništi Blatovského potoka
Co se fauny týče, je lokalita významná výskytem vzácných druhů hmyzu, především pak pavouků, kteří jsou na rašeliniště vázáni. Pouze zde byli na celém území Čech byli nalezeni vzácní slíďáci (Hygrolycosa rubrofasciata a Pirata uliginosus) a plachetnatky (Saaristoa abnormit). Na zrašelinělé pasece byl zaznamenán i vzácný paslíďák a punčoškář zemní. Kromě pavouků zde lze spatřit i široký přehled druhů střevlíků a dalších čeledí, například motýlů.